UTM Nedir? Utm Buildier Nasıl Kullanılır?

UTM Nedir? Utm Buildier Nasıl Kullanılır?

Bir dijital pazarlama uzmanı için en önemli çalışmalardan biri kanal performansını test etmektir. Kanal performasından kastım; Örneğin facebook kampanyalarından dönüşüm geliyor mu, instagram story’den gelen trafik sitede anlamlı bir trafik oluşturuyor mu? Anlayabilmeniz için örneği abartıyorum, gönderdiğim sms den gelen insanlar sitede ne yapıyor, whatsapp’taki  kişilere toplu mesaj ile link paylaşmıştım acaba oradan dönüşüm başka bir tabirle satış geldi mi?

İşte tüm bu sorulara yanıt alacağınız doğru soru Utm Nedir? Utm sayesinde gelen bu trafiği anlamlı biçimde takip etmeniz mümkün. Google analytics hiçbir utm parametresi eklemediğiniz aşağıdaki kaynakları anlamlandırabilir. Bunlar dışındaki direct trafikler (none) yani bilinmeyen kategorisinde kaybolup gidebilir. İşte analytics’in anlamladırabildiği örnek kaynak ve aracılar;

 • google / organic
 • (direct) / (none)
 • google / cpc
 • plus.google.com / referral
 • sedatakdemir.com / referral
 • Instagram / Referral
 • facebook.com / referral
 • bing / organic
 • lm.facebook.com / referral

Tüm gelen trafik kaynağına Analytics’te Edinme>Tüm Trafik>Kaynak/Araç bölümünden ulaşabilirsiniz.

Evet dijital pazarlamacı dostum sırf bu yüzden yani trafiğimiz kaybolmasın diye biz linklere UTM ekliyoruz.

Gönderdiğin 10.000 sms direct / none trafiğinin içinde kaybolmasın, facebook feed’de verdiğin reklam için gelen trafiği ayrıca izleyebil, intagram story reklamlarından gelen trafiğin performansını ölçebil diye utm i kullanabilirsin.

Şimdi gelelim utm nasıl oluştulur ve nasıl kullanılır konusuna.

Analytics edinme raporunda gördüğümüz KAYNAK ve ARAÇ parametreleri en önemli 2 karakter. Kaynak neresi sozcu.com.tr mi, google mı, facebook mu, app mi. Araç ise kaynağın hangi ARACI örneğin facebook ama hangi aracı story ads mi. Bir kaynak araç örneği KAYNAK (utm_source) / ARAÇ (utm_medium ) = mailchimp / haftalıkbilgilendirme

Analytics de kaynak araç raporlarını bu adımdan görüntüleyebilirsiniz. Edinme>Tüm Trafik>Kaynak/Araç

Bir diğer metrik ise KAMPANYA (utm_campaign) metriği. Kampanya metriğinin içine adı üstünde ilgili kampanyanın bilgisini kendimize hatırlatabilmemiz için kullanırız. Örneğin; KAYNAK / ARAÇ / KAMPANYA / = facebookads / feed / yeniuyekampanyasi

Google analytics üzerinden kullanıcının hangi kampanyadan geldiğini görebilmeniz için bu adımları analytics üzerinden uygulayınız.

utm nedir ve nasıl kullanılır

Şimdiye kadar anlattıklarım UTM ‘de olmazsa olmaz olan metriklerdi. Yani bu metrikleri linkimizin sonuna eklemeden utm verisinden sağlıklı biçimde faydalanamayız. Bundan sonra paylaşacağım iki parametre ise daha profesyonel bir utm kullanmak için var. Yani daha detaylı kampanya takibi yapmak isteyenler için harika.

Kampanya içeriği utm_content  kampanyada, verdiğiniz reklamda veya gönderdiğiniz mesajda ne vardı? bunu hatırlamanıza ve google analytics üzerinden takip etmenize yardımcı olacak. Örneğimizi geliştirmeye devam ediyorum KAYNAK / ARAÇ / KAMPANYA / KAMPANYA İÇERİĞİ = facebookads / feed / yeniuyekampanyasi / ilk-alisveris-yuzdeon-indirim

Analytics üzerinden hangi içerikten gelen trafik anlamlı hareketler yapmış bunu kontrol etmek istiyorsanız kampanya içeriği için boyut olarak reklam içeriği ekleyebilirsiniz.

utm reklam içeriği takibi

Son paylaşacağım utm metriği ise Kampanya Terimi. Buradaki kasıt ilgili linkdeki trafikte hangi terim kullanılıyor. Genelde utm kullandığınız mecrada bir anahtar kelime takibi arzunuz var ise bu çok anlamlı bir utm haline dönüşecektir.

Campaign Url Buildier Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Peki Sedat utm için manuel olarak url sonuna parametre mi ekleyeceğiz? HAYIR. Bunun için UTM Url Buildier aracı var. Google’a ait olan bu araca bu linkten ulaşabilirsiniz.

Linke tıkladığınızda aşağıdaki görüntüyü göreceksiniz. Adımlar şu şekilde;

 1. Website URL kısmına kampanya ile ilgili olan sayfanızın linkini yapıştırın,
 2. Campaign Source Kısmına KAYNAK bilgisini girin,
 3. Campaign Medium Kısmı ARAÇ bilgisi içindir,
 4. Campaign Name kısmı KAMPANYA adı içindir,
 5. Campaign Term kısmı ANAHTAR KELİME içindir gerekli ise girin,
 6. Campaign Content ise REKLAM İÇERİĞİ içindir gerekli ise girin,

Aşağıda size örnek olması için bir utm hazırladım.  Parametreleri eklenmiş olan sonuç link ise bu şekildedir.(farketmeniz için utmleri renklendirdim) ;

https://www.tatlimeyve.com/redblack-kek-cicekleri?utm_source=instagram&utm_medium=feed-story&utm_campaign=annelergunu&utm_content=size-ozel-yuzdeon-indirim

url buildier

Sonraki adım ise sayfadan linki almak olacak. Çok az aşağıya scrool lütfen;

Campaign Url Buildier

 

Copy url butonuna basarak utmli olan linkinizi kampanyalarınızda kullanabilirsiniz. Convert URL to short link seçeneği ile ise bitly ile kısa bir link olarak alabilirsiniz. Özellikle mesajlarda yer kaplamaması için ihtiyacınız olacaktır.

Örnek farklı bir utm senaryosunu ise aşağıda görebilirsiniz

Kaynak = utm_source (Örnek; hurriyet)

Araç = utm_medium (Örnek; banner)

Kampanya Adı = utm_campaign (Örnek:dpegitimikamp)

Kampanya İçeriği = utm_content (haziran)

Önemli; UTM lerde linkin devamı olduğu için türkçe karakter ve boşluk barındıramaz.

Google Ads’de UTM Kullanımı ve Gclid Etiketlemesi ( Otomatik Etiketleme)

Google CPC yani google ads için UTM kullanımı zorunlu değildir. Çünkü google ads zaten analytics gibi bir google ürünüdür ve ads den gelen trafiği anlamladırabilir. Bunun için google ads de Ototmatik Etiketleme özelliği vardır. Ancak yine de google ads de utm kullanmak istiyorsanız ki bu amazon quicksight gibi farklı web analytics araçlarını utm ile takip ettiğinizde mantıklıdır. GCLID etiketlemesini Google Ads üzerinden kaldırmanız gerekmektedir. Bu durumda ise Google ads den veridğiniz her reklama UTM eklemek zorunda kalacaksınız.

Google ads otomatik etiketleme GCLID etiketini kaldırmak için google ads hesabınıza girin > sol menüden ayarlara girin ve otomatik etiketleme seçeneğini aşağıdaki resimdeki gibi değiştirme imkanınız mevcut.

google ads utm ve gclid

 

Bu gönderiyi paylaş

Yorumlarınız ve Sorularınız benim için değerli