2022 SEO Uzmanı Maaşları

Seo uzmanı maaşları ne kadar

2022 SEO Uzmanı Maaşları

SEO Uzmanı Maaşları Ne Kadar 2022 (Güncel)

Bir Seo uzmanı ne kadar maaş alıır? Aslında bu sorunun cevap uzmanının sektör deneyimine göre büyük değişiklik göstermektedir. Hatta haftanın sadece birkaç günü, birkaç saat çalışarak haftalık 9 bin tl maaş alan SEO canavarları dahi piyasada var. Ancak reklam ajansları ve kurumsal şirketlerde çalışan SEO uzmanlarının sorularıyla size aşağıdaki tabloyu hazırladık.

Özetle şu söylenebilir firmadan firmaya seo uzmanına verilen değere göre, seo uzmanının alacağı maaş değişiklik göstermekte. Bazı firmalar için üst sırada görünmek o kadar önemli değilken, bazıları için ise hayat memat meselesi. Dolayısı ile arama motoru optimizasyonuna önem veren bir iş veren arama motoru uzmanı maaşına da önem vermektedir. Size aşağıdaki tablo ile genel düzeyler hakkında biraz bilgi vermek istiyoruz.

SEO Uzmanı Maaşları  Tutar
SEO Müdürü Maaşı 15000- 20000 TL Net Aralığı
SEO Yönetici Maaşı 12000- 15000 TL Net Aralığı
SEO Uzman Maaşı 8000 – 9500 TL Net Aralığı
SEO Uzman Yardımcısı Maaşı 5000 – 7000 TL Net Aralığı

Tabloya ek olarak Junior ve Stajyer SEO Uzmanlarının maaşlarının 3500 tl ile 5000 tl arasında olduğunu belirtebiliriz. Bu tabodaki maaş bilgileri https://forms.gle/iKFXdamcF2ptd8t79 üzerinden yaptığımız anket çalışması ve 100 seo uzmanının katılımı ile doldurulmuştur.

Seo uzmanları genel olarak pazarlama birimlerine bağlı olarak çalışmaktadır. Ancak bu organizasyon yapısına göre değişiklik gösterebilir. Bir seo uzmanı bir kurumsal şirkette pazarlama birimi altında çalışıyor ve maaş alıyorken, başka bir arama motoru optimizasyonu uzmanı IT ekibi altında çalışıyor olabilir. Bu karar tamamiyle çalışılan organizasyonunun yapısına göre değişiklik gösterir.

Genel olarak seo kariyerinize bir ajansda başlamanızı tavsiye ederim. Ancak sektörde bulunan bazı ajanslar asgari ücretle, hatta işi öğretme başlığı altında bedava bile kişi çalıştırabilmektedir.

Umarız makalemiz size yardımcı olmuştur.

Ayrıca dostlar benden ileri seviye seo eğitimi almak istiyorsanız işaretlediğim linke başvurmayı unutmayın.

 

Bu gönderiyi paylaş

Comments (5)

 • mustafa cevap

  Çok teşekkürler faydalı oldu 🙂

  31 Mayıs 2020 , 07:53
 • Kurtuluş cevap

  Buradaki rakamları gerçekçi bulmuyorum. Bir kişi SEO alanında kendini “SEO Müdürü” sıfatını alacak kadar geliştirdiyse bırak 7500 TL maaşı, yapacağı tek projeden bu parayı 15 günde kazanabilir demektir. Bence buradaki rakamlar kendini “SEO Müdürü” olarak gören bir SEO konusunda yetkin kişinin maaşı olabilir. Yoksa kendini bu alanda bu derece yetiştiren biri 5000 gibi bir rakama bir yere bağlanmaz.

  2 Ocak 2021 , 14:07
 • rüya cevap

  2021 yılı asgari ücret 2.800 civarındayken bu rakamlar bana komik geldi. Bence makalenin yılı değişmiş, içerik aynı kalmış 🙂

  30 Eylül 2021 , 10:25
 • Alper cevap

  Merhabalar. Şirketimiz web sayfası için SEO desteği almak istiyoruz. Bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

  21 Aralık 2021 , 11:58

Yorumlarınız ve Sorularınız benim için değerli