SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

seo uyumlu makale nasıl hazırlanır

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

Hem teknolojinin gelişmesi hem de evden çalışmanın yaygınlaşması ile beraber, evde yapılabilen mesleklerin de popülaritesi arttı. İnternetin bu kadar yaygınlaşması da çok farklı mesleklerin ortaya çıkmasını sağladı. Evden çalışanların yaptığı en yaygın iş ise Seo uyumlu içerik yazarlığı oldu. Bütün freelance meslekler arasından en çok tercih edilen seo uyumlu makale yazma, evde boş vakitlerini değerlendirmek ve para kazanmak isteyenlerin göz bebeği haline geldi. Birçok insan da Seo uyumlu makale yazarlığının ne olduğunu ve nasıl yapıldığını merak etmeye başladı.

İnternet üzerinde yazılan her yazı, arama motorlarının yapay zekaları tarafından kontrol edilir. Yapay zeka bu yazıyı konu ile ilgili yapılan aramalarda göstermek için belli bir sıraya yerleştirir. Eğer bu yazı Seo uyumlu ise ve arama motoru zekasının kriterlerini karşılıyorsa, yazı üst sıralarda yer alır. Elbette ki internet sektöründe olan her firma da markasının arama motorlarında üst sıralarda yer almasını ister. İşte bu yüzden hemen hemen her web sitesi ve firma sahibi, web sitelerinde yayınlanmak üzere SEO uyumlu içerik yazarları ile birlikte çalışır. Peki Seo uyumlu içerik nasıl yazılır?

Sizler için hazırlamış olduğum bu yazıda Seo uyumlu içeriklerden ve püf noktalarından bahsedeceğim. Ayrıca yazının devamında seo uyumlu içerik maaşları, fiyatlandırmaları ve eğitimlerine de değineceğim. Detaylı bilgi almak için okumaya devam edebilirsiniz! 😊

Seo Uyumlu Makale Nasıl Üretilir?

Seo uyumlu içerik yazmak için öncelikle arama motorları ve onların yapay zekaları hakkında bir bilgi birikimine sahip olmanız gerekir. Seo, Search Engine Optimization; yani Arama Motoru Optimizasyonu olarak tabir edilir. Yazacağınız Seo uyumlu içeriklerde belirli kurallara dikkat etmeniz gerekmektedir. Seo uyumlu içerik yazabilmek için internet üzerinden dersler alabilir, konu ile alakalı videolar izleyebilir ya da makaleler okuyabilirsiniz. Eğer belirli SEO eğitimleri alırsanız, sertifikalarınızı CV’nize ekleyebilirsiniz. Bu sayede iş başvurularınızda diğer adaylardan birkaç adım daha önde olursunuz. Bu konu ile alakalı makale, video ve eğitimlere sedatakdemir.com üzerinden ulaşabilir, merak ettiğiniz her konu hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Seo uyumlu makale yazarı

Seo Uyumlu İçerik Yazımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

1- Başlık/Anahtar Kelime

Öncelikle yazacağınız konu ile ilgili olarak belirlenmiş odak anahtar kelimeniz, mutlaka başlık içerisinde yer almalı. Özellikle başlığınız anahtar kelimeniz ile başlıyor ise, Seo açısından çok daha faydalı olur. Ana başlığınız mutlaka H1 etiketi ile kullanılmalıdır. Alt başlıklarınızın içeriğine göre H2, H3 veya H4 etiketlerini kullanabilirsiniz. Alt başlıklarınızın anahtar kelime ile başlaması gerekmese de içerisinde anahtar kelime barındırması önemlidir.

2- İçerik Kelime Sayısı

Eğer Seo Uyumlu içerik yazmak istiyorsanız, içeriğiniz en az 300 kelimeden oluşmalıdır. Yazacağınız makalenin ilk paragrafı maksimum 100 kelime olmalı ve cümle içerisinde mutlaka anahtar kelime kullanılmalıdır. Fakat anahtar kelime kullanımını da çok abartmamak gerekir. İçeriğin kelime sayısına göre %1 ila %3 arasında kullanılan anahtar kelime sayısı, SEO için en ideal orandır. Dilerseniz anahtar kelimelerinizi boldlayabilir ya da bold ve italik olarak kullanabilirsiniz. Bu arada anahtar kelime içeriğinizin ilk 100 kelimesinde yer aldığı gibi, son 100 kelimesinde de yer almalıdır.

3- İçerikte Görsel Kullanımı

Yazacağınız içerikte görsel kullanılacaksa, mutlaka anahtar kelimenizi en az bir görselin alt etiketi olarak kullanmanız gerekir. Ayrıca SEO uyumlu içeriklerde kullanacağınız görsellerin konu ile ilgili olmasına da özen göstermelisiniz. Bunun dışında sayfa düzenine göre görsellerin boyutunun da içeriğinizin önüne geçmeyecek şekilde belirlenmesi gerekir.

4- Özgün İçerik Üretimi

SEO uyumlu içerik yazmanın en önemli kurallarından bir tanesi de içeriğinizin tamamen özgün olmasıdır. Başka bir siteden kopyalanan içerikler arama motorları tarafından kolayca tespit edilebilir ve hatta bu sebeple sıralamada yer almayabilir. Bu yüzden içerik üretirken mutlaka kendi özgün cümlelerinizi kullanmanız gerekir. Eğer kopyalama yapmanız gereken bir içerik üretiyorsanız, kopyaladığınız metnin cümlelerini değiştirerek ve bazı kelimelerin eş anlamlılarını kullanarak kendi özgün cümlelerinizi oluşturabilirsiniz.

SEO Uyumlu İçerik Testleri

Yazılan SEO uyumlu içerikler birtakım testlerden geçerek web sitelerine yüklenir. Genellikle ilk önce içerik kopya testi ile başlanır. Kopya içeriklerde Google’ın uygulayacağı cezalar ağır olabileceği için, web sitesine yüklenmeden önce içerik mutlaka kontrol edilir. İkinci olarak anahtar kelime derinlik testi yapılır. Yukarıda da bahsettiğim gibi, içerikte bulunan kelime sayısına göre %1 ila %3 oranında anahtar kelime kullanılması gerekmektedir. Anahtar kelime derinlik testi de bu oranı hesaplamak için yapılır. Son olarak eğer kullanıldıysa görseller de kontrol edilerek SEO uyumlu içerik web sitesine yüklenir.

Eğer siz de SEO uyumlu içerik yazarına ihtiyaç duyuyor ve web siteniz için özgün içerikler yazdırmak istiyorsanız, aşağıdaki butona tıklayarak benimle iletişime geçebilirsiniz! Yorum yapmayı unutmayın! 😊

 

Öykü Güzel

Profesyonel İçerik Yazarı

Bu gönderiyi paylaş

Comments (2)

  • Furkan cevap

    Sedat hocam seo uyumlu makale nasıl yazılır hakkında tüm detaylara yer vermişsiniz, öncelikle teşekkür ederiz. Yazdıklarınıza ekstra olarak semantik kelimelerin doğru kullanımını önerebilirim okurlarınıza, sevgilerimle.

    16 Temmuz 2020 , 00:49
  • ercan cevap

    teşekkürler hocam

    31 Aralık 2020 , 00:16

Yorumlarınız ve Sorularınız benim için değerli