Google’ın Favicon Güncellemesi

Google Favicon Güncellemesi

Google’ın Favicon Güncellemesi

Bu içeriğimde google’ın son güncellemelerinden biri olan mobil arama sonuçlarındaki favicon update’inden bahsedeceğiz. Google ın çok yüksek sayıda güncelleme yapıtığı bir dönemden geçiyoruz. Bu güncellemelerinden en sonuncusu mobil arama sonuçları görünümüne yönelik… Daha önce google da bir arama gerçekleştirdiğimizde aşağıdaki gibi bir sonuç görüyorduk.

Gördüğünüz gibi bu sonuçta reklam alanı yeşil kutucuk ile sarılmış ve Organik arama sonuçları sırasıyla Tİtle > Link > Description biçiminde görünüyordu.

Yeni yapılan güncelleme ile birlikte ise artık sıralama ve görünüm değişti. Gördüğünüz gibi mobil arama sonuçlarında reklamlar artık daha az reklam, daha çok organik sonuç gibi görünüyor 🙂 Dolayısıyla tıklama oranları mobilde ads’e doğru kayacaktır. Bu SEO tarafında sinir bozucu, Ads tarafında ise motive edici { (bir dijital pazarlama uzmanı olarak her iki kanaldada çalıştığım için arada kaldım ama seo’ya daha yakınım :)} .

Ayrıca bu güncellemenin dikkat edilmesi gereken ana başlığı ise favicon güncellemesi. Sadece Organik sonuçlarda artık sıralama Link > Title > Description şeklinde değişti ve Linkin hemen başına sitenin favicon’u eklendi. Bu durumda sayfanızın bir favicon’u yoksa logosuz bir marka algısına yaklaşabilirsiniz 🙂 Ayrıca Marka bilinirliği yüksek bir markaya sahipseniz favicon güncellemesi sizin daha fazla işinize yarayacaktır. Hepsiburada logosunu tıklamak mı? bilinmeyenmarka.com’un logosuna tıklamak mı?

Eğer bir favicon’a sahip değilseniz ise sonuçtaki favicon alanı aşağıdaki gibi görünecektir.

Eğer sitenize favicon eklemek isterseniz <head> alanında link kodunu kullanmanız gerekmektedir.
Örnek;
<link rel=”shortcut icon” href=”/resim/faviconunuz.ico”>

Ayrıca Favicon boyutları ise aşağıdaki gibi olmalıdır.

48×48 piksel
96×96 piksel
144×144 piksel

Peki favicon eklediniz ne zaman görünmeye başlayacak. Google bunu şöyle cevaplıyor; Anasayfanızı her taradığımızda site simgeniz(favicon) güncellenecektir. Değişiklik yeni ise bu durumda sayfanızın search console > url inceleme aracını kullanabilirsiniz.

Google’ın favicon kullanımına yönelik tüm yönergelerini ise bu linkten inceleyebilirsiniz.

Lütfen beni yorumsuz bırakmayın 🙂 Sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler.

Bu gönderiyi paylaş

Yorumlarınız ve Sorularınız benim için değerli